Färdigpackad (tror jag). Är väl i stort sett bara datorn kvar, sen är det bara att lasta ut sakerna i bilen. Ringde just familjen och de satt på McD i Stora Wäsby så det dröjer väl nån halvtimme till innan de kommer hit, minst. Tur att jag inte packat ner datorn alltså. Och jo, kanske kunde jag passa på att skura badrummet eller något men ooorka. Seriöst. (Nä men faktiskt, skura kylskåpet ska jag göra, så kan jag stänga av det sen. Jag har en gång gjort misstaget att stänga av ett tomt kylskåp utan att torka rent och kom tillbaka två veckor senare och öppnade det. Ew.)
Är annars naturligtvis asstressad och inbillar mig att jag kommer få irriterade kommentarer om att jag packat för dåligt och sådär fast jag VET att min familj är en rätt godmodig och lugn sådan som anser att det inte är någon idé att skälla på folk för det är som det är (och konflikter är farliga). Och ja, det är bara att inse att flyttar gör mig jättestressad ÄVEN om jag nu inte behöver köra skitstor flyttbil genom Stockholms city som förra gången.
Nåväl. Ett tidsfördrivsinlägg alltså. Och hjälp mig att fokusera på det bra här: mitt namn på dörren, inte behöva eftersända någon annans post, snabbare bredband (om det nu funkar, uttaget såg lite... instabilt ut), 50-talshus, dusch istället för badkar, ingen morgonsol, de sålde gröna växter på blomsteraffären som ligger nära för 20 kronor styck. (Men sanningen är att jag fortfarande är så förskräckligt osäker på det här. Men flytta måste jag ju oavsett).