så går en dag ifrån vårt liv

2005-04-12 10:09 (4 kommentarer)
Jag kan ha den lägsta självkänslan någonsin just nu. Jag pratar vänskapligt med någon på ICQ och tänker mest bara h*n tycker inte om mig, h*n tycker inte om mig, h*n tycker inte om mig. Någonstans vet jag ju så väl att jag överreagerar, men det hjälper inte.

Igår kväll när jag for hem med tunnelbanan kändes det som att jag inte fanns. Man kunde ha plockat bort mig och det skulle inte ha märkts.

Och tjena vad jag behöver mer socialisering. När jag måste prata med andra människor så kan jag glömma mig själv för ett tag och allt blir inte så satans dramatiskt hela tiden. Och jag BLIR den fasaden jag sätter upp. Allt känns inte lika tydligt. Eller så är det fasaden som är jag och allt annat bara uttråkning och tidsfördriv. Hur veta?

Jag är så passiv. Jag gör ingenting. Jag kan inte leva så här. Det går inte.

nina

Oh, vad jag känner igen varendaste liten tanke i den här texten. Allt. Alla ord. Alla ord hade kunnat vara jag... fram tills för en dryg månad sedan. Då har det börjat vända lite och det är inte så 24/7. Alla ord tolkas till att det är negativt... Till att det finns ngt dåligt bakom varje yttran från andra... Och socialisering med andra människor gör att man för en sekund kan glömma bort allt det jobbiga. För en liten stund kan man leva känns det som. Men så fort man stänger dörren så är man där igen. Ensam med alla tankar och icke-tankar.

Du är bra, jag tycker om dig så väl irc som irl! Kram! Stor kram! <3

2005-04-12 10:18:41

Anni

Låter som att en stor kram kanske skulle kunna hjälpa? I alla fall lite? *KRAAAM!*

2005-04-12 15:57:43

Morris

<3

2005-04-12 20:06:37

sodan

usch ja, jag känner igen mig. inte alltid, men ibland.

2005-04-12 20:09:45


Info
Namn
-
Född
-
Hemstad
-
E-post
-
Hemsida
Medlem sedan
2025-05-05
Antal texter
0
Övrigt
Valspråk