Idag har vi tråkigt. Jag tittar på en dokumentär om digerdöden. Det är lite äckligt, jag är glad att det inte är 1300-tal nu. Jag funderar på att göra kladdkaka, eller kanske ännu hellre gå och handla godis (+promenad och frisk luft. -kostar pengar). Idag har jag: klivit upp, ätit frukost, duschat, pratat i telefon med mamma, donat i iPhoto, åkt in till stan, försökt hyra film men gett upp, köpt senaste Bang och en Ben&Jerryglassbägare (överskattad glass), åkt hem igen och sen inte gjort mycket mer. Jo, ätit.
Men det är väldigt fina bilder från engelska landsbygden i den här dokumentären. Jag vill åka någonstans. Jag längtar bort bort och jag har aldrig haft den där längtan eller driften att bo utomlands en period. Det där som man MÅSTE göra (verkar det som). Jag vet inte om det beror på att jag verkligen inte velat eller på denna passivitet och förlamande rädsla för att ta initiativ och faktiskt göra någonting. Naturligtvis är det inte precis så utkristalliserat, men ibland känns det verkligen som att jag aldrig har gjort någonting som skrämt mig och aldrig har tagit ett beslut i hela mitt liv.
Jag är visst lite bedövad nu igen. Igår kväll var det jobbigt. Sen tänker jag att jag både äter och sover ju så så illa kan det ju inte vara. Jag har så starka bilder (mina fastställda normer) att jämföra mig med.
Om jag hade hud, behövde jag dig då?
- Tomas Andersson Wij