Så har jag landat efter allt lägenhetsfixande och insett att det snart är jul och kanske dags att börja fundera på julklapparna.
Och börjar på funderingarna om vem som ska få julklapp och vem som inte ska få (barnen ska få, inte nödvändigtvis deras föräldrar), men landar i att det är väl för helvete lika bra att köpa julklappar till ALLA så slipper jag riskera att något blir orättvist.
Men då blir det ju några julklappar. Och vissa är ju svårare att köpa till än andra. Och det får ju gärna bli billigt också (vi har just köpt ett skitdyrt hus, ju). Det är mycket synd att jag inte är pysseltypen. Tips på billiga, trevliga opersonliga julklappar, någon?
Och sen är jag dels glad över att sambon inte köper julklappar till sin familj så att vi bara behöver bekymra oss om vår familj, dels stör jag mig lite på att det blir precis samma julklappsuppdelning som för mina föäldrar: jag funderar och handlar, sambon står med på paketen. Bah. (Men till hans försvar så är det knappast lätt för honom att komma på julklappar till min familj som han inte träffat så många gånger, och han betalar faktiskt till och med lite mer.)