atjo

2008-09-11 12:47 (3 kommentarer)
Jaha, jag var på seminarium i förmiddags och skulle egentligen gå på ett till, men jag tog min förkylning och allt mitt snor och åkte hem istället. Till Luthers stora förtret, för jag har ju inte FEBER gubevars. Fast nu nös jag femton gånger i sträck och då lugnade han ner sig lite, den döde fan. Diskuterade med ett par kollegor om karensdagens funktioner (och blev inte klokare, men det KAN vara så att jag tjänar på att åka hem efter en halv dag istället för att stanna hemma från början, rätt knäppt.), och tänkte att idag är en ganska bra dag för hemdag. Rent praktiskt.

NÅJA. Varför försöker jag rättfärdiga det? Katterna är glada att jag är hemma och jag ska gå och hämta pappersnäsdukar och fixa nån form av lunch och sen ringa och sjukanmäla mig när personaltanten är tillbaka från sin lunch. Och så ska jag skicka ett jobbmail. Och sen inte.

tori

MÄH. Här har jag varit socialt isolerad i över en månad. Och så har jag plötsligt två sociala grejer att välja mellan på samma kväll, varav den ena består i att en tjej jag aldrig träffat ringer och vill dra med mig, och då är jag SJUK? vaihelvete.

2008-09-11 14:38:45

Sheela

Jag är rätt säker på att du "tjänar" på att gå hem efter halva dagen. Har för mig att du får lön för de timmar du varit där och att resterande tid räknas som karens. Så var det förut iaf.

2008-09-11 14:50:36

Bonita

Hos oss är den möjligheten borttagen..vi vinner inte ett dugg på att gå efter halva dan

2008-09-11 15:43:58


Info
Namn
-
Född
-
Hemstad
-
E-post
-
Hemsida
Medlem sedan
2026-05-24
Antal texter
0
Övrigt
Valspråk