apropå beslutsångest

2008-08-18 22:34 (14 kommentarer)
Någon som på ett bra och enkelt sätt kan beskriva skillnaden mellan friskis och les mills (body balance/pump/combat och allt vad de nu heter)? Och helst bestämma åt mig vad jag ska satsa på också, tack. :P

crackgrrl

friskis ar val ett vanligt jympa-pass (GUD vad jag hatar nar de stavar gympa med j) dar man springer runt i ring och sedan gor lite hurtiga slafsiga armhavningar, situps etc. korpen-stuk, inte sa noga med teknik etc.

les mills (ngn annan kan nog beskriva det battre an jag, haha!) ar forkoreograferat, exakt samma pass i X manader innan lararen byter och extreeeeemt trakigt... om nagon fragar mig. om valet enbart ar mellan dessa 2 tror jag dock att LM ar mkt mer effektivt i termer av traningsresultat. lycka till! :)

2008-08-18 22:50:22

tori


@crackgrrl: mjo, men friskis har skärpt upp sig lite på sistone och har både danspass, yoga, nåt kampsportsinfluerat osv.... friskis kan jag, men det vore trevligt om någon har lite erfarenhet av båda och kan tala om för mig vad jag ska tycka. haha.

2008-08-18 22:52:53

crackgrrl

oj, verkligen!? mitt ex brukade ga pa friskis sa jag forutsatte att det var typ som skolgympan, annars hade han aldrig platsat.... i sa fall andrar jag val min rekommendation (vad den nu ar vard) for les mills ar som sagt javligt trist! se till att ga pa ngt som ger sa mycket variation som mojligt sa att det blir kul och att du aldrig tanker att du tranar.

2008-08-18 22:56:00

nina

Jag tycker till skillnad mot crackgrrl att Les Mills är mkt bra. Jag har tränat med deras program i 5-6 år på den tiden jag var sån. Jag fick ut mtk av passen, blev snabbt starkare och smidigare och när man lärt sig ett pass kunde man fokusera mer på teknik och därmed orka mer och bli ännu starkare. Precis som med all träning, typ yoga och så... dvs man blir mkt tröttare av det om man är van att träna yoga än om man är newbie.

Friskis har inte samma uppföljning tycker jag och det finns inte samma struktur att gå vidare och jobba framåt. Där är det instruktören själv som bestämmer nivån på passen och de kan därmed hålla väldigt olika nivår och kvalitet.

:)

2008-08-19 01:51:27

tori

eftersom les mills-passen är så lika kanske jag kan ta en följdfråga: det är dödsviktigt för mig att passen jag tränar är musikaliska (om det inte är yoga, typ). dvs att musiken passar till rörelserna, kan jag inte träna rytmiskt, i takt (eller om ledaren är i otakt! hu! men det kan man ju aldrig förutse), till musiken så blir jag gaaaalen. hej ocd. så, kan någon uttala sig om musiken? :)

2008-08-19 07:05:42

sodan?

tori - du har ju en instruktör, les mills-certifierad dessutom!, right here på hypo. just nu ska jag jobba som en liten galning, men påminn mig så kan jag hjälpa dig via hypomail eller vanligt mail, vill inte knäcka hela kommentarsfältet. funkis?

2008-08-19 07:18:08

tori


@sodan: jamenjustja! väntar spänt! :)

2008-08-19 07:19:41

Anni

Kan du inte få testträna några gånger gratis och känna på? Dom brukar ha såna där erbjudande nu på hösten för att locka nya kunder.

2008-08-19 09:04:48

tori

@Anni: jodå, en gång gratis har dem. men jag kan inte bestämma mig vilket pass jag ska testa, heller. haha. gud jag är helt hopplös.

2008-08-19 09:07:25

Sheela

Jag älskar Les mills! Fast det vet du ju redan :) Nu har du ju säkert fått den här infon av sodan redan, men passen byts ut efter tre månader och jag tycker att det är alldeles lagom. Man hinner komma in i passet ordentligt och gå in djupt i övningarna, vilket gör det precis sådär skönt skitjobbigt. Musiken funkar bra till rörelserna, så förhoppningsvis får du en ledare som inte är i otakt :)

2008-08-19 09:28:35

Siss

@crackgrrl: Herregud, vaddå platsa? Det är inga intagningsprov vettu, du kan vara hur kass som helst - ingen kommer att sparka ut dig från ett pass. Och slafsiga armhävningar? Que? Vad grundar du dina omdömen på? Coolhetsgrad? Jag har tränat på Friskis i några år och med Les Milles några andra. Visst känns LM proffsigare, har jämnare kvalitet och "coolare" stil, men Friskis har roligare klientel, varmare stämning, lägre priser, mer variation och i många fall fler pass att välja på. Min syrra har varit instruktör med LM under många år, vi brukar träna ihop ibland. På Friskis också, även som mycket vältränad och välkoordinerad får man alltså ut mycket av ett Friskispass. Slafsigheten styr man själv! Det utövas gott om slafsiga armhävningar under LM-pass också, självklart!
Sammanfattningsvis kan jag säga att jag tycker att det råder dött lopp melllan alternativen. Dock har jag fastnat för pump just nu och har inte provat Friskis variant av det ännu, så jag vet inte hur jag skulle välja i dagsläget.

2008-08-19 11:21:11

crackgrrl

Siss: jag grundar min sagning pa alla de ggr jag var och "hamtade" ex-sambon efter hans Friskispass pa Kungsholmen. Det var ju inte direkt sa att deras rodvit-kladde tranare kunde ga runt och justera tekniken pa 70+ deltagare, sa vad jag sag var en mardrom i slafsighet. Alla som var pa det passet har sakert kroniska korsryggskador idag. Fast det forekommer val pa alla gym och aven pa LM-pass, vilket ar helt otroligt med tanke pa att folk har tre manader pa sig att lara sig hela passet i somnen om det skulle behovas.

2008-08-19 14:33:31

crackgrrl

(70+ som i antal deltagare)

2008-08-19 14:34:13

Siss

@crackgrrl: Det har du rätt i, instruktören hinner inte rätta till allas teknik. Det gör iofs långt ifrån alla instruktörer på LM heller, men de har iaf möjligheten om de är ambitiösa nog. Viktig synpunkt, såklart!

F ö har jag så svårt att läsa dina kommentarer på ett neutralt sätt, för mig fullkomligen osar de förakt. Slafs, liksom, vilket ord? Jättefarligt med dålig teknik om man löper risk att skada sig, självklart, men folk är folk och även människor som inte har jättekoll mår bra av att röra sig. Nu läser jag kanske in en massa mellan raderna som inte finns där eftersom jag skapat mig en bild av dig under alla år jag läst dig och i så fall ber jag om ursäkt. Annars tror jag uppriktigt att du skulle må mycket bättre av att försöka betrakta världen och dig själv på ett mer förlåtande vis.
@tori: Sorry, jag svävade ut. Nu ska jag vara tyst.

2008-08-19 16:21:25


Info
Namn
-
Född
-
Hemstad
-
E-post
-
Hemsida
Medlem sedan
2026-05-23
Antal texter
0
Övrigt
Valspråk