jag lär ju förbli singel

2008-07-03 22:26 (14 kommentarer)
För att låna ett uttryck: det sociala experimentet. Jag har hittat en dejtingsida som jag tänkte ge en chans. Inte den där vanliga gamla rosa som jag bara kräks på för den är så ful och folk är så dumma, utan den här tycktes ha lite mer potential. För även om jag trivs okej själv så VILL jag ju egentligen inte vara själv så man får väl lägga manken till då. (Och jag tror ju egentligen på nätet som ställe att hitta kärlekar. Särskilt när man är halveremit som jag.)

Men liksom, jag inser ju att jag är rätt SVÅR. Det är fan inte lätt att få mig att intressera mig mer än sådär lite av artighet. Det ramlar in mail från mer eller mindre trevliga (halv)unga män. Hittills inget riktigt uppenbart pucko. Jag svarar snällt och försöker vara trevlig och intresserad. Men kommer ju på mig själv med att vara SÅ ointresserad av dem. Nu senast fick jag lite klag i ett mail att jag inte frågar något och att jag inte berättar något om mig själv. Och det är ju sant. Jag frågar inte för jag orkar inte intressera mig. Jag berättar inte om mig själv för det är så jobbigt att skriva om sig själv sådär. Det blir nån jäkla intervjusituation som jag tycker är så himla trååååkig.

Det finns tydligen inte så många killar som vill skriva skitkorta mail om helt oseriösa saker. För det är ju det jag vill, jag vill driva med folk och mig själv och dra dåliga skämt och RALJERA lite. Inte skriva långa resuméer om mig själv och min person och intresserat fråga vad killen på andra sidan har för hobbies och favoritmat och framtidsplaner och sen bestämma lite telefonprat och irl-dejt så fort det bara går.

Jag är ju störd, men jag tycker sättet jag blev ihop med exet på var skitbra: vi lärde känna varandra via nätet (ej dejtingsida) och pratade mest bara SKIT och oviktigheter i tre års tid innan det intensifierades plötsligt och vi träffades och blev KÄRA. Sen höll det ju iofs inte och jag fattar ju att det där inte är ett så ultimat sätt och framför allt tar det ju en förjävla tid. Men han är nog den enda jag har dömt ut som presumtiv kärlek där jag faktiskt har ändrat mig senare. Annars är jag obeveklig och har man bränt bron så är det kört, jag kan inte bli intresserad igen sen. Fast med honom gick det liksom varvet runt. Men nä, jag idealiserar inte honom och inte förhållandet heller. Jag ska inte ha någon som är som honom och det förhållandet vi hade var skitroligt men inget att bygga någonting på.

För fan, överraska mig lite. Lämna lite intryck! Jag kanske missar värsta tillfällena men jag blir ju så jävla uttråkad av det här jagandet. Gäsp.

Sissa

Jag håller med dig, till punkt och pricka. Men det finns faktiskt några få guldkorn som fattar raljeragrejen, jag har i alla fall hittat några. Det är ju i och för sig otroligt få och sen har det inte klickat på slutet ändå hittills (och jag har haft profil uppe läääääääääänge), så jag inser ju att jag inte har så stor chans att lyckas och säkert bränner en massa broar och missar flera mr Right. Men hur kul är det att dejta eller skriva med en kille man blir uttråkad av? Typ inte. Alls. Suck.

2008-07-03 22:39:02

kicko

jag håller med jag med! Det är ju i det där blaj-pratet man upptäcker om man har nåt gemensamt! Humor, självdistans och mer humor - viktiga grejer!

2008-07-03 22:58:20

crackgrrl

Precis av den anledningen vagrar jag online dating. Jag stod inte ut med alla dessa langa email fran framlingar och undrade varfor vi inte bara kunde traffas i stallet. De som bara bjod ut mig direkt gick det battre med; vi motte upp och hade oftast valdigt kul, med meningslost skitsnack etc. Om det borjar likna en jobbintervju ar det lika bra att klippa och ga vidare: skriv pa din profilsida att du helst skippar lang brevvaxling, och vad du foredrar i stallet (traffas, ringa, vad det nu ar)... och se vad som hander. ;)

2008-07-04 00:02:30

jag

i ett försök att sålla agnarna från vetet skrev jag på min profilsida, precis som crackgrrl föreslår, vad jag INTE gillar och vad jag INTE är ute efter. sen får jag iofs en massa klagomål över att jag är så hård och dömande och bitchig och negativ och fan vet vad, men det kan man ju ta :) känns ju som att jag har hittat ett guldkorn där iaf, även om det tog tid.

2008-07-04 06:04:12

tori

@crackgrrl:
fast jag föredrar ju egentligen ändlösa mailväxlingar. bara inte så himla tråkiga. ;)

@jag:
du, jag tror jag har gjort det vid något tillfälle, men det föll nog inte så väl ut. eller jag kanske återgår till det, men just nu försöker jag hålla nån sorts positiv approach. men då får man kanske tråkmånsarna på köpet? och ja, de där klagomålen... jag skrev att jag är cyniker: "är du cynisk?? är du inte lite för ung för det??" fuck off. och lär dig använda ett skiljetecken i taget. :P

2008-07-04 06:14:10

jag

jag hade också en lite gladare presentation i början, men herreGUD så många tråkiga och menlösa personer det verkade attrahera. det är precis som att är man inte uppenbart otrevlig så nöjer man sig med vad som helst...och det gör man ju inte :)

2008-07-04 06:39:04

Sheela

Jag tycker att det är nog svårt att hitta de raljerande med glimten i ögat irl. Fast å andra sidan hittade ju du och jag varann så det kanske finns hopp om kärlek också ;)

2008-07-04 09:08:26

Sheela

Haha, det där kan ju tolkas lite fel. Kärlek mellan dig och potentiella ralj-killar :)

2008-07-04 09:09:12

tori

@Sheela: hihihihihiii, erkänn - det är mig du vill ha!
och hm, jag kanske borde hitta en nätdagboksskrivande karl istället. synd att de är så FÅ.

2008-07-04 09:17:57

Baumbi

jag är prinsessa på fåniga msn-diskussioner och det gick ju bra att knipa gossen tillslut ;) men alltså det är svåååårt det där. ibland tycker jag det är mycket lättare att skriva än att träffa nån öga mot öga. dejter är lite läskiga.

2008-07-04 16:11:18

tori

@baumbi: haha, ja och jag tror du knep kungen av fåniga msn-konversationer dessutom. Underbart! :-)

2008-07-04 16:14:40

Sheela

Klart det är dig jag vill ha, men du är ju så svårtflörtad! :D

2008-07-04 16:50:18

Moot

Rosa sidan är VIDRIG!!!!!!

2008-07-08 13:24:59

Andreas

wtf? :)

2008-07-18 20:42:42

tori

@Andreas: om inte det var en komplimang så vet då inte jag. :D

2008-07-18 21:00:46


Info
Namn
-
Född
-
Hemstad
-
E-post
-
Hemsida
Medlem sedan
2026-05-22
Antal texter
0
Övrigt
Valspråk