make it up

2007-08-30 16:41 (8 kommentarer)
Skylla, kan du inte flytta lite åt nordost och styra upp sjukvården i min hemkommun? Varenda gång jag läser lokaltidningen nuförtiden så är det någon som blivit anmäld för att de skickat hem ett barn med brusten blindtarm, eller en tant med brutet ben eller whatever. Nog för att jag kallat sjukhuset cykelverkstad i flera år men det verkar ju bara bli värre och värre, och är faktiskt en bidragande orsak till att jag inte vill flytta ditåt. (Jo, jag fattar att man kan göra misstag men NÅN gång måste det ju ta stopp?)

Nå. Jag är på jobbet, här finns inte mycket att göra. Jag dricker kaffe utan mjölk och grimaserar. Jag svär över att jag jobbar samtidigt som alla VIKTIGA grenar i friidrotts-vm går.

Imorgon kväll kommer mamma. Förra gången hon hälsade på var jag en dålig dotter som mådde skitdåligt (vilket mamma inte visste) och orkade inte ens ha henne boende hos mig och varje minut med henne var jobbig. Stackars mamma. Så jag har nog tänkt att kompensera henne för det i helgen. Det ska bli lite examensmiddag, dessutom.

Nä, nu ska jag skriva en recension. På arbetstid. Moaha.

Lina

Låter som om du pratar om sjukhuset i Gävle... *muttrar*

2007-08-30 17:42:45

Skylla

Ha ha, jag som ville skicka hem i princip varenda patient från kirurgdisken på akuten :)
Nä, men allvarligt: det kan vara så illa, men det kan också vara att tidningen är lite överbenägen att göra hönor av fjädrar. Man vet inte vad som ligger bakom. Det är så lätt att i efterhand säga att "hur fan kan man vara så jävla dum att man missar något sådant/gör något sådant", men verkligheten på golvet är sällan så okomplicerad. Det är ofta en lång kedja av händelser/personalgrupper som ligger bakom att det blir fel i slutändan. Och fall kan vara väldigt atypiska.
Och nej, det kommer aldrig ta stopp. Det kommer alltid att ske misstag i vården. Helt enkelt eftersom vi är människor och människor gör fel, blir trötta, blir stressade, får hjärnsläpp, har dåliga dagar... Det är inte bra, men det är så det är.

2007-08-31 10:45:46

tori

Skylla: jo, jag vet, och jag försöker ofta tänka på vad som ligger bakom när jag läser också. Jag har dock lite insidesinfo till just det här området, och jag är inte särskilt imponerad. Tyvärr. :P

2007-08-31 10:54:05

Skylla

Ah, så tråkigt :(

2007-08-31 11:17:08

p

Nämen, kaffe skaa ju drickas svart :) (Jo, jag kommenterar på de viktiga sakerna i en text. Ehm.)

2007-08-31 18:09:51

tori

p: nääää! imorse gjorde jag förresten islatte som blev löjligt god! (klart det var det viktiga i texten!)

2007-08-31 18:13:16

Bonita

tori tori tori - Hur gör man en löjligt god islatte?????

2007-08-31 19:16:03

tori

Bonita: jag gjorde som så... gör mörkrostat bryggkaffe (jo, fusklatte, jag har ingen espressomaskin), häll upp lite kall mjölk i ett stort glas och vispa med mjölkvisp. Häll i nån tesked vaniljsocker och rör om. Samt massa isbitar. Och sen kaffe. :D

2007-08-31 19:17:50


Info
Namn
-
Född
-
Hemstad
-
E-post
-
Hemsida
Medlem sedan
2026-05-21
Antal texter
0
Övrigt
Valspråk