Jag vet inte om jag någonsin varit hemma så här tidigt från en körfest. Men det började redan under repetitionerna innan festen. (Alltså, inte repetion för festen utanför en konsert på måndag som jag inte ska vara med på ty jag ska jobba.) Nå. Jag möts av min närmaste vän på kören samt körledare som tycker att det var SÅ länge sen jag var med och jag har tagit uppehåll SÅ många gånger. Jag har haft uppehåll sen maj, kanske april (eftersom jag var så grymt stressad med uppsats och jobb) och innan det hade jag uppehåll mellan våren 04 och hösten 05, då jag 1. var deprimerad och 2. flyttade till huvudstaden en stund. Jag hör ungefär samma uttalanden av andra längre fram. Så mycket märks jag tydligen.
Under repet irriterar jag mig något fasansfullt på två stämkollegor som pratar OAVBRUTET. Möjligen kan de ta paus för att sjunga när vi sjunger hela låtar, eller när det är låtar de tycker är roliga, men annars är det tjatter HELA TIDEN. Och det är ingen nytt, men idag irriterar det mig något ofantligt. Det är så nonchalant; "vi är så himla bra ändå så vi behöver då inte repa". Och det är inte bara tjattret, de har den attityden hela tiden ändå. Och de har varit med så länge att ingen vågar/vill/kan/har någon annan anledning att säga åt dem. Körledaren försöker ibland men han har gett upp eller något. Och visst är de duktiga men vafan.
Sen pratade de om något i en paus, med de två som sitter bredvid mig, och jag vände mig om och lyssnar, varpå den ena vänder sig till mig och säger "Det här behöver då inte DU lyssna på" och vinkar bort mig. NÄHÄ. ÅÅÅH. Men prata inte om något som jag inte ska höra då! Det handlade väl om deras barn eller något och det kanske inte de trodde var intressant för mig men så sjukt jävla otrevligt gjort.
Sen var det nog kört. Och nog var det trevligt under middagen men blev så jävla tjattrigt. Jag drack upp mitt vin men jag blev inte mindre irriterad, så jag hörde mig för och det var inte bara jag som tyckte det, det var ovanligt högljutt. Så jag gick ut på trappen och satte mig och pratade en och annan rökare och det var trevligare och ungefär där insåg jag att jag fan inte var på humör för körfest. Och då cyklade jag hem.
Ja. Något sånt ja.
Imorgon ska surtori städa sin gamla lägenhet så hon ska väl sova nu.