ta mig tusen dagar härifrån

2004-12-21 11:25 (2 kommentarer)
Det kan vara så att man måste åka till Bollnäs på juldagen: http://www.dagensskiva.com/news.asp?id=2962

Inget särskilt att göra på jobbet, jag är hungrig och slipper svara i telefon på förmiddagen. Skickade iväg ett mail om lunch, men ingen ville leka. Jag har skrivit ut arbetsgivarintyg och a-kasseblanketter från AEA:s hemsida (bäst att passa på medans man har obegränsad tillgång till skrivare) och det är ju så roligt att jag gör små glädjeskutt.

Ikväll ska jag packa och diska, imorgon jobbar jag halva dagen och sedan är det jullunch med jobbet. Sen är det dötid till halv åtta då jag tar tåget mot kallare trakter. Jag önskar mig lugn och inte oro.

i ett helt annat land har vintern börjat komma
och dagarna på stranden känns som hundra år sen
när ett regn tar sig ner på insidan av kragen
och stövlarna hon köpte imorse är förstörda
där hon knarrar samma gata upp och ner
under skraporna försöker hon att le

men när längtan blir till gråt
ber hon klockan skynda på
snälla, ta mig tusen dagar härifrån

Corn

oh shit. min första impuls var att direkt köpa biljetter, men jag vet inte... Lille plutten är ju för liten för att vara hos barnvakt, och det är nog för rörigt/rökigt att vara på pub? Å andra sidan HAR vi ju barnhörselskydd... hm.

2004-12-21 16:12:34

tori

heh, ja jag tänkte lägga till ett "corn? ;)" efter länken. uteställen på juldagen är mer än lovligt jobbiga iofs, men annars får ni gärna åka en omväg och plocka upp mig på vägen. hrm.

2004-12-21 16:14:07


Info
Namn
-
Född
-
Hemstad
-
E-post
-
Hemsida
Medlem sedan
2025-12-29
Antal texter
0
Övrigt
Valspråk